Od koho si vziať pôžičku?

Nedávno sa v mojom okolí začalo veľa preberať tému podnikateľských úverov, prínosných, ale potencionálne nebezpečných nástrojov finančnej politiky. A preto som sa rozhodol, že sa to v tomto článku budem trošku venovať. Nie každá firma si môže dovoliť posunúť sa ďalej, cez hranicu, ktorú určujú peniaze vo forme aktív, bez toho aby si tieto finančné prostriedky zabezpečila inak, než svoju vlastnú prácou.

V poslednej dobe je v európskych krajinách veľa obľúbená forma spätného odkúpenia lízingu, kedy firma svoje aktíva (počítače, výrobné stroje) predá a obratom si ich prenajme. Môže teda naďalej pokračovať vo výkone svojej práce, rovnako ako pred tým, ale je obohatená o nemalé finančné prostriedky, ktoré môže investovať ďalej. Základné pravidlo všetkých financií, nielen financií podniku, je, že koruna dnes má väčšiu hodnotu, než koruna zajtra. Takto sa deje nielen kvôli inflácii a menovému kurzu všeobecne, ale také kvôli možnosti investície. Preto je potrebné stanoviť, za akých podmienok, kto komu požičiava peniaze a pomocou alternatívnych nákladov a jednoduchého vzorca si zistiť, aký veľký by úrok mal byť. Je pre Vás vhodné brať si podnikateľský úver? Na túto otázku nie je ľahké odpovedať, ale je pravda, že je viac vhodný pre tých, čo ho nepotrebujú.

Výhody podnikateľského úveru

  • Takmer okamžite dostupné voľné finančné prostriedky; deje sa tak väčšinu do dvoch týždňov
  • Možnosť nastavenia dlhé splatnosti, napríklad 20 rokov atď.
  • Úroková sadzba podnikateľského úveru sa nemusí pohybovať v prevratných čiastkach, ak je investor férový, išla by aj okolo 3% p
  • Obrovská ponuka zo strán nebankových inštitúcií

Nevýhody podnikateľského úveru

  • Žiadateľom o úver musí byť právnická osoba alebo samostatne zárobkovo činná osoba
  • Nakoniec tie peniaze musíte vrátiť (a pridať ešte niečo naviac) :(
  • Banka Vám nemusí podnikateľský úver povoliť kvôli slabšiemu príjmu alebo povesti
  • Bez dostatočnej pozornosti sa môžete stať obeťou úžerníka

Pri rokovaní podnikateľského úveru sa jednoducho vopred ujistě, že ho naozaj potrebujete a potom sa zverte do rúk blízkej osoby, či dobré účtovník, ktorá Vám bude môcť s výberom úveru pomoci do miery, v ktorej budete vo finále všetci spokojní. Do dlhovej pasce sa ľahko dostal už kde kto.

Add comment


Chcete u nás publikovať článok?
Kontaktujte nás e-mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Určite sa dohodneme.