Prečo chcieť doma polykarbonát?

Domáce zelenina, krásne kvety, popoludňajšie chvíle odpočinku, to všetko môže znamenať skleník. Váhate však, či zvoliť sklo, plastové dosky či možno dokonca fóliu? Nenechajte sa zmiasť rečami okolia a prečítajte si, akými vlastnosti jednotlivé druhy vlastne disponujú a ktorý materiál je pre vás teda najlepší.

Primárne záleží na tom, koľko ste ochotní do skleníka investovať a ďalej tiež na jeho využitie. Ľudia často zabúdajú, že práve to, čo chcú v skleníku pestovať, by malo z veľkej časti mať vplyv na to, aký materiál na jeho stavbu použiť.

Sklo

Sklo je doporučované predovšetkým pre pestovanie kvetín, pretože dokáže zaistiť perfektné svetlo. Je tiež veľmi odolné voči chemickým vplyvom, ktoré môžu inak citlivé kvety ohroziť.

Nie je však úplne ideálny v prípade, že uvažujete o vykurovanie. Sklo na rozdiel od polykarbonátových dosiek neobsahuje vzduchové komory, jeho tepelné izolačné schopnosti sú tak výrazne horšie a v chladných mesiacoch je rozdiel v nákladoch za vykurovanie naozaj znateľný. Naopak ale sklenené dosky nedokážu dostatočne odvádzať vlhkosť, prostredie skleneného skleníka je tak viac vlhké ako pri použití iných materiálov. Problém môže nastať aj pri zlom počasí, krehké sklo nemusí zniesť veľký nápor napríklad pri hustom krupobitie.

+ Kvetinové záhony
+ Skvelá svetelnosť
+ Odolnosť voči svetelným vplyvom
- zlé izolačné schopnosti čo sa týka tepla
- horšie schopnosť odvádzania vlhka
- krehký materiál

Polykarbonát

Polykarbonátové dosky na skleník patrí najmä vtedy, ak sa zaujímate o pestovanie zeleniny. Ako už bolo spomenuté, skvele izoluje teplo, to je v chladnejších mesiacoch výhodou, na druhej strane ale počas horúcich dní musíte myslieť na dostatočné vetranie. Neprepúšťa všetko vonkajšie svetlo, ale mierne ho rozptyľuje, nehrozí tak spáleniu rastlín. Vďaka vzduchovým komorám a pružnému materiálu sú polykarbonátové dosky oveľa odolnejšie a znesú väčší nápor, čo sa týka škrabancov, sú ale naopak náchylnejšie, v ryhách a vnútri komôr sa často zadržiava voda a špina, z estetického hľadiska tak polykarbonát v porovnaní so sklom výrazne zaostáva.

+ Zeleninové záhony
+ Skvelé izolačné schopnosti čo sa týka tepla
+ Rozptyľuje vonkajšie svetlo, nedochádza tak k spáleniu rastlín
+ Odolnosť materiálu vůču tlaku
- náchylnosť na odreniny a škrabance
- estetické hľadisko

Fólie

Fólia je väčšinou záležitosťou pre začiatočníkov, ak sa však pre fóliový skleník rozhodnete aj ako skúsenejší pestovateľ, rozhodne sa nemáte za čo hanbiť. Fóliový povrch je najlacnejšou záležitosťou, disponuje však skvelými izoláciám vlastnosťami a rozptyľuje svetlo, teda rovnako ako u polykarbonátových dosiek nehrozí spálenie rastlín. Naopak ale fólie nevydrží príliš dlho, musí sa po určitej dobe vymeniť a je ľahké ju poničiť. Ak však máte skleník len pre občasnú zábavu a nejaké to paradajka sem tam na desiatu, tak vlastne prečo nie?

+ Vhodné pre začiatočníkov
+ cena
+ Skvelé izolačné vlastnosti
+ Rozptyl vonkajšieho svetla
- životnosť materiálu
- estetické hľadisko

Zdroj: https://www.tercoplast.sk/

Add comment


Chcete u nás publikovať článok?
Kontaktujte nás e-mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Určite sa dohodneme.